artur kupczykm restauracja kamień sląskim restauracja karolinka golf parkm doradztwo gastronomicznem konsulting gastronomicznym szkolenia managerskie restauracjam szkolenia personelu restauracjam live cookingm muzyka na żywom firmowe eventy kulinarnem warsztaty kulinarne dla firmm restrukturyzacja restauracji

W POSZUKIWANIU STEKÓW IDEALNYCH – GRILL DLA CIEBIE – CZĘŚĆ DRUGA

W POSZUKIWANIU STEKÓW IDEALNYCH – GRILL DLA CIEBIE – CZĘŚĆ DRUGA

W dzisiejszym odcinku rozpocznę dobór grilla dla Ciebie, i wcale nie będziemy rozważać zakupów obarczonych ryzykiem wydania wysokiej kwoty. Ale kilka rzeczy wiedzieć musisz, jeśli świadomie chcesz tego wyboru dokonać.

Jaki rodzaj grilla wybrać i jakiego możesz używać ?

Myślę, że to absolutnie podstawowa kwestia od jakiej powinieneś / powinnaś wyjść szukając sprzętu dla siebie i Twojej rodziny. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń poczynając od tradycyjnych węglowych zwykłych, ceramicznych i smokerów, poprzez gazowe, elektryczne, kończąc na paleniskach zasilanych tradycyjnie drewnem i grillach na pellet. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, na każdym pracuje się nieco inaczej, i każdy z nich potrzebuje innego rodzaju i czasu zaangażowania. Każdy z nich niesie za sobą również kwestie technik grillowania jakie użytkownik powinien opanować. Myślę, że jeśli czytasz ten felieton to raczej etap karkówki i kiełbasek masz już za sobą i szukasz czegoś co pozwoli Ci rozwinąć kulinarne skrzydła.

Grille elektryczne

Jeśli mieszkasz w bloku alternatywa jest tylko jedna – elektryk, nic innego nie wymyślisz i z niczym innym nie powalczysz bowiem przepisy zabraniają używania na balkonach, tarasach czy przyblokowych ogródkach innych nośników energii. Ale nie masz powodu do zmartwień, masz za to mniejszy kłopot z decyzją 😉 i całkiem niezłe możliwości wyboru zarówno jeśli chodzi o producentów jak i ceny. Pamiętaj jednak, że moce grzałek, wygoda czyszczenia (zbiornik na tłuszcz!!!), a przede wszystkim stabilność podstawy czy stojaka takiego urządzenia powinny stanowić dla ciebie priorytet, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub domowe zwierzęta. Czasem oglądając niektóre modele włącza mi się wyobraźnia i widzę czarną serię zdarzeń… Jeśli rozważasz kupowanie czegoś niestabilnego ze względu na cenę, odpuść i kup grilla którego położysz na stole. Oczywiście taki rodzaj sprzętu uruchamia się pstryczkiem elektryczkiem, zwykle jednym, w lepszych modelach dwoma, pokrętłem regulujesz temperaturę i temat załatwiony.

Zazwyczaj też, już po kilku minutach możesz układać na ruszt swoje smakołyki. To jednak bardzo uproszczony opis, bo tych pstryczków, pokręteł, rodzajów rusztów, grzałek, obudów i stojaków istnieje spora ilość, ale to nie referat o grillu elektrycznym.

Grille gazowe

Mieszkańcy domów z ogrodem i tarasem mają już zdecydowanie większy dylemat przy wyborze.

I znów zacznę od czegoś co absorbuje jednak najmniejszy nakład pracy i czasu w stosunku do uzyskanej temperatury czyli od grilla gazowego. Jak sama nazwa wskazuje do jego uruchomienia potrzebny jest gaz. Urządzenie podłącza się do sieci gazowej, albo wykorzystuje się gazową butlę i to jest najczęstsze rozwiązanie. UWAGA !!! Nigdy nie wpinaj samodzielnie grilla przystosowanego do butli w instalację z gazem ziemnym!!! Ta sama zasada działa w drugą stronę, w najlepszym razie stracisz gwarancję w najgorszym… szkoda pisać. Wracając do gazu, dania opieka się w takim grillu za sprawą bezpośredniego działania płomienia lub przy pomocy elementów które ten płomień nagrzewa, te zaś emitują ciepło.
Tutaj otwiera się przed tobą ocean możliwości, albowiem grilli gazowych na naszym rynku prawdziwe zatrzęsienie. Nie chcę się rozpisywać o konkretnych markach, nie o to mi chodzi w tych felietonach, jeśli jednak masz dylemat i chciałbyś/chciałabyś zasięgnąć fachowej opinii, jestem do dyspozycji w prywatnej korespondencji. Chętnie pomogę ci dobrać urządzenie skrojone na miarę twoich potrzeb i możliwości finansowych. Pamiętaj jednak o jednym – wybierz grill o wielkości której faktycznie potrzebujesz i możliwościach które wykorzystasz, przerost formy nad treścią doprowadzi do zniechęcenia i rozczarowania.

W kolejnej odsłonie poznasz inne rodzaje grilli. Tymczasem do ponownego spotkania.

Inne wpisy