Artur
T.BONE JAGNIĘCY
Jakoś zapomniałem o tym przepisie, miał być opublikowany jeszcze w czerwcu i jakoś w natłoku zajęć gdzieś uleciały te ambitne plany. Jednak biorąc pod uwagę ile miałem pracy oraz imprez wszelakich w tym czasie kategorycznie i autorytarnie usprawiedliwiam sam siebie;) Jednak już 15 sierpnia będzie okazja się znowu spotkać, tym razem w Dworze Kukuczka w Istebnej czyli w miejscu gdzie baranina i jagnięcina są surowcami niemal podstawowymi. Trudno się dziwić czerpaniu ekipy Dworu z tradycji pasterskich, wszak obiekt znajduje się w samym sercu beskidzkiej Trójwsi na styku dróg do Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, a jak wiecie wszystko co związane z kulinarną tradycją w nowoczesnym wydaniu ma moje szczególne względy. Tym razem będę miał przyjemność wziąć czynny udział w tych kulinarnych działaniach, ale o tym dowiecie się pewnie już za chwilkę. Tymczasem, póki wakacje w pełni i sezon grillowy w kulminacyjnym okresie polecam przepis na jagnięce t.bony z dodatkami, które zdarza mi się serwować w różnych konfiguracjach także na prywatnych eventach.

Jak wspominałem już niejednokrotnie spożycie jagnięciny w Polsce jest na zatrważająco niskim poziomie, wciąż na naszych stołach króluje wieprz, i pół biedy jeśli wieprz pochodzi znad Wisły, gorzej jeśli spożywamy importowane nie wiadomo co. A jagnięcina na ten przykład zawiera chociażby kwas orotowy stanowiący naturalną profilaktykę nowotworową. Poza tym jagnięcina jest smaczna i zupełnie wdzięczna w przygotowaniu.
Kiedy pan Artur przygotował dla mnie draft menu z kotlecikami jagnięcymi nie do końca byłem pewny jak zareagują na takie danie moi goście. Na szczęście zaufałem profesjonalizmowi i doświadczeniu. Biesiadnicy byli zachwyceni i nawet kobiety pałaszowały dokładki
Tomasz z Krakowa.

T. Bone jagnięce z grillowanymi warzywami, karmelizowaną brukselką i ziołowym "gzikiem" dymiony jabłonką i rozmarynem
Skład surowcowy / 4 porcje
t.bone jagniecy 8 szt.
brukselka 200 g
ziemniaki 200 g
szparagi 500 g
pomidor cherry 200 g
ser biały twaróg 300 g
śmietana 18% 80 g
masło kilka łyżek
rzodkiewka kilka główek
czosnek 4 ząbki
kolendra mały pęczek
zielona pietruszka mały pęczek
sól / pieprz /olej / majeranek / cukier / sok cytrynowy / tymianek

Technologia
T.Bone jagnięce doprowadź do temperatury pokojowej, posmaruj olejem i lekko posól.
Warzywa przygotuj do grillowania.
Ziemniaki upiecz na górnym ruszcie grilla w temperaturze 180 st. C przez 35-40 min, następnie wymieszaj z masłem i odrobiną majeranku.
Szparagi umyj, obierz i odetnij końcówki na wysokości 3 cm.
Brukselki zblanszuj w osolonej wodzie z odrobiną soku z cytryny i cukru.
Twaróg zmiel, dodaj do niego śmietanę, kolendrę, pietruszkę, czosnek i rzodkiewkę - wymieszaj na jednolitą masę dodaj sól i pieprz do smaku.
Mięso skarmelizuj w bardzo wysokiej temperaturze z obu stron i dociągnij w strefie grillowania pośredniego - pamiętaj, że to bardzo delikatne mięso i jeśli kawałki są niewielkie sama karmelizacja może wystarczyć (u mnie tak właśnie zwykle jest)
Ugrilluj warzywa i podawaj wyserwowane w porcjach lub na półmiskach.
UWAGA 1 - jak widać na zdjęciach ja jeszcze całość podwędziłem odrobina jabłonki z wysuszonym rozmarynem, to daje dodatkowy smaczek, ale etap ten nie jest niezbędny, a danie i tak jest cool.
UWAGA 2 - zestaw dodatków może być zupełnie inny, a mięso doskonale smakuje również z pikantnymi gorącymi sosami, ja np. dość często dodaję do jagnięciny glas z czerwonym pieprzem i odrobiną rumianku.

Zachęcam do eksperymentów i wychodzenie poza strefę utartych grillowych schematów i modnych tematów. Oczywiście burgery czy wołowy mostek czy żebra zawsze będą super, ale warto nasze menu wzbogacać także staropolskimi specjałami. One naprawdę są świetne.
Niech grill Wam nie stygnie i ogień nie gaśnie. Do następnego
Podziękowania dla partnerów cyklu:
Akademia GrillWeb - moje miejsce na ziemi ;)
Sabina Gruszkiewicz - fotografia kulinarna
Grille Napoleon - grill
Top Ten Hotels / A'la carte - porcelana
