top of page
  • Zdjęcie autoraArtur

PIEC CHLEBOWY - MAGIA OD TYSIĄCA LAT

Pieczenie chleba jest rytuałem starym jak nasza cywilizacja, do Europy wprost z Egiptu sprowadzili je Grecy, a rozpowszechnili Rzymianie. Jednak w jakichkolwiek zakątkach ówczesnego świata, w jakiejkolwiek cywilizacji i kręgu kulturowym go budowano zwykle miał podobny kształt kopuły przypominającej przysadzistego bobra.

Nie mam pojęcia skąd ówcześni zduni mieli wiedzę, a może działali instynktownie, by budować chlebowe piece własnie w taki sposób, jednak dzisiejsze ultra nowoczesne badania podczerwieni dowodzą, że kształt kopuły kumuluje ciepło i ześrodkowuje promienie na powierzchni podłogi pieca w taki sposób by temperatura równomiernie się rozchodziła. Dzięki temu uzyskujemy jednakowe warunki do pieczenia na całej powierzchni.

Rzecz jasna z biegiem wieków i rozwojem cywilizacyjnym chlebowe piece powoli odchodziły w niepamięć na rzecz nowocześniejszych urządzeń, a to, że przetrwały do dziś zawdzięczamy Włochom i ich tradycji wypiekania pizzy w piecu opalanym drewnem.

Pierwsza pizzeria powstała w Neapolu w 1830 roku i od tego momentu ten sposób wypieku rozprzestrzenia się po całym świecie.

Mam to szczęście, że gdy byłem dzieciakiem moja cudowna babcia wypiekała chleb, bułki i drożdżowe kołacze w takim własnie piecu, tego smaku i cudownego zapachu nie da się zapomnieć, a walka o chrupiącą "piętkę" przeszła do annałów rodzinnych anegdot ;)

Tak czy inaczej od kilkunastu lat piec chlebowy przezywa u nas prawdziwy renesans, jednak wykorzystujemy go już nie tylko do wypieku pieczywa czy pizzy. Taki piec doskonale sprawdzi się niemal do każdej potrawy, a smak wzbogacony nieco aromatem dymu drewna owocowego jest nieporównywalny z żadnym innym.

W piecu opalanym drewnem, bardzo szybko, można ugotować cały obiad, mięsa, ryby, warzywa, zapiekanki, duszonki, zupy… Potrawy te, są nie tylko pyszne, ale również zdrowe

i dietetyczne, przyrządzane bez dodatku tłuszczu.

Jednym słowem to powrót do tego co dała nam natura, a z czego korzystali nasi przodkowie. To propozycja dla tych którzy chcą się zdrowo i ekologicznie odżywiać i wnieść nieco magii do swojej ogrodowej kuchni. Kto chce dowiedzieć się jeszcze więcej, spokojnie może obejrzeć zarejestrowany program, który na żywo transmitowany był jakiś czas temu.


50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page